POLITIKE

KRONIKE

EKONOMI

SOCIALE

Kosova&Rajoni

BOTA

KULTURE

SPORT

   

Rrėnimi i vendit, Rama fton qytetarėt: Tė...

Rama: “Debat me Berishėn sapo tė hapen kutitė”

17:01

Liberalizimi i vizave per Shqiperine eshte nje proces i mundshem per vitin e ardhshem. Duke bere kete deklarate gjate nje raportimi para komisioneve parlamentare te Integrimit dhe te puneve te jashtme, zėvendėskryeministri dhe ministri i Jashtėm, Ilir Meta ka garantuar se po plotėsohen tė gjitha kriteret pėr liberalizimin e vizave.


17:00

PS reagon pas raportit te dhomes europiane te tregetise, duke akuzuar familjen kryeministrore se po nderton nje mur kriminal para cdo sipermarresi te huaj e vend qe synon te investoje ne Shqiperi. Deputeti socialist Erjon Brace iu referua serish dhe tregut te hidrokarbureve dhe kompanise ARMO per veprimtari te paligjshme ne vend. Brace dhe nje here i ben thirrje prokurorise, te nise hetimet ndaj familjes.


17:00

Gjykata e Apelit la te lire biznesmenin Rezart Taci, i akuzuar per dhunen e ushtruar ndaj gazetarit Mero Baze. Gjatė seancės sė sotme avokati mbrojtės i Rezart Taēit i ka kėrkuar trupit gjykues tė ndryshojė masėn e sigurisė sė tė pandehurit nga burg pa afat nė detyrim paraqitje.Avokati, Maksim Haxhia, i ka paraqitur gjykatės tė gjitha argumentet qė tregojnė se Taēi nuk ka kryer vepėr penale.


13:16

Ne kuader te operacionit “Targa e falsifikuar”, strukturat e policise nga datat 12-16 nentor kane ndermarre nje aksion te gjere te kontrollit te makinave me targa te huaja. Nga keto, 39 automjete jane sekuestruar, pasi kane rezultuar te trafikuara ne vendin tone , ndersa jane bllokuar ne shkalle vendi 280 automjete.


13:15

Kete vit eshte rritur numri i cifteve qe i drejtohen gjykates se Vlores per divorc. Madje nuk mungojne as te moshuarit qe kerkojne zgjidhje te marteses. Nder arsyet me te shumta jane problemet sociale per shkak te emigracionit dhe veshtiresite ekonomike.


13:15

Megjithe shtimin e rasteve me A/H1 N1, gripi i zakonshem ne vendin tone po paraqitet me i eger se gripi i derrit. Ministri i shendetesise petrit Vasili konfirmon se shqiperia eshte ne prga epidemie poer gripin sezonal dhe keshilloi opizionin te ndjeke rekomandimet e strukturave shendetesore.


20:57

Lideri i partise Lega Nord ne Itali, Umberto Bossi u eshte rikthyer deklaratave te tij kunder emigranteve qe jetojne ne vendin fqinj. I pyetur nga mediat mbi iniciativat ne favor te emigranteve, te promovuara nga nje pjese e mazhorances, Bossi eshte shprehur se ata duhet te kthehen ne vendet e origjines. “Ne i qendrojme besnik idese sone se, emigrantet duhet te kthehen ne shtepite e tyre. Ne Itali nuk ka pune as per ne”, ka deklaruar Bossi. Ndersa kryetari i Dhomes se Parlamentit italian, Gianfranco Fini ka deklaruar se duhet te punohet mbi nje ligj per nenshtetesine e emigranteve, ndryshe sipas tij Italia do te kete probleme. “Ne rast te kunder ekziston rreziku per te ndezur minat ne rrugen e shoqerise sone”, eshte shprehur Fini.


20:55

Shqiperia dhe Bosnja Hercegovina kane ende shume pune per te bere per te plotesuar standartet e caktuara per heqjen e vizave. Deklarata vjen nga kreu i Departamentit pėr marrėdhėniet me jashtė dhe zgjerimin pranė Komisionit Evropian, Luigi Soreca, nė njė intervistė pėr BBC.


20:03

Krize politike ne Irak ku mosmarreveshjet brenda qeverise kane bllokuar ligjin elektoral. Eshte zv/kryeministri Tarek al Hashimi, pjesetar i pakices sunite, ai qe ka vendosur veton ndaj ligjit, duke futur ne nje rruge pa krye qeverine e Bagdadit. Sipas tij, pikat qe flasin per votimin e zgjedhesve jashte vendit jane te papershtatshme. Ligji elektoral po has prej kohesh ne pengesa te medha, pasi vetem nje jave me pare u miratua nga parlamenti pas shume debateve. Ky ligj parashikohet te aplikohet per zgjedhjet politike te parashikuara ne muajin janar.


20:02

Rekord vetėvrasjesh nė ushtri amerikane, vetėm nė 2009, janė regjistruar 211 vrasje nė radhėt e ushtarakėve amerikanė. Ndėrsa nė vitin 2008 u regjistruan 197 vetėvrasje nė ushtri. Njė ndėr zyrtarėt e lartė ushtarakė, gjenerali Peter Chiarelli, ka theksuar se gjatė muajve tė fundit ka patur njė rėnie tė numrit tė vetėvrasjeve, gjė e cila bėn tė shpresohet se programet e ndėrmara nga Pentagoni kanė filluar tė japin rezultatet e tyre.


20:02

Bashkia e Sarandes eshte bere pengese e zbulimit te nje prej sinagogave me te rralla ne Ballkan dhe Mesdhe, pasi pretendon se toka eshte prone private e hipotekuar nga qytetare. Studuesit qe merren me zbulimin e saj jane perplasur me perfaqesusit e pushtetit vendor dhe aktualisht kane ndaluar punen.


20:02

1350 nxenes te shkolles Met Hasa ne Spitalle te Durresit rrezikohen seriozisht, pasi shkolla ku ata mesojne ndodhet ne kushte te mjerueshme. Shkolla eshte ndertuar vetem nje vit me pare, ndersa sot ajo eshte kthyer ne nje burim infeksionesh, pasi kati i pare eshte mbuluar nga ujerat e zeza. Denoncimin e ka bere vete drejtori i shkolles, i cili thote se deri tani nuk ehste bere asgje konkrete per permiresimin e kushteve ne shkolle.


20:01

Ish shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm Luan Hoxha akuzoi sot ish ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu si arkitektin e tragjedisė sė rėndė tė Gėrdecit. Nė procesin e radhės nė Gjykatėn e Tiranės nėpėrmjet avokatit mbrojtės, gjenerali tha se nuk ishte nė kompetencėn e Shtabit tė Pėrgjithshėm pėr tė siguruar kushtet teknike apo pėr tė kontrolluar veprimtarinė e njė kompanie private sic ishte AlbDemil pėr cmontimin apo demilitarizimin e municioneve.


17:48

Nderkaq ambasadorėt e Danimarkės, Francės, Gjermanisė Holandės, Mbretėrisė sė Bashkuar dhe i ngarkuari me punė i Suedisė, kanė reaguar me shqetesim lidhur me indeksin e perceptimit tė korrupsionit 2009 tė publikuar nga Transparency International. Nė njė deklaratė pėr shtyp ambasadorėt europianė kanė theksuar se ky sondazh ėshtė konsideruar si indeksi mė i besueshėm pėr matjen e korrupsionit nė nivel ndėrkombėtar. Ata deklarojnė unanimisht se rėnia nė rang ndėrkombėtar e Shqipėrisė ėshtė lajm i keq.


17:47

Mungesa e medikamenteve eshte kthyer ne nje problem shqetesues per spitalin rajonal te Vlores. Drejtori i spitalit Besnik Elezi kerkon ndihmen e Ministrise se shendetesise per zgjidhjen e ketij shqetesimi qe rendon tek pacientet.


123456789101112131415161718192021222324
 
GBD / LEK 143.4 - 147.7
EUR / LEK 121.4 - 125.2
USD/ LEK 93.7 - 96.5
Copyright © 2006 A1 TV. Te gjitha te drejtat e rezervuara.
web site hit counter